+98 021 7786 8264 info@ayandehspain.com

   اقامت اسپانیا

   کارت اقامت اسپانیا موردی است که هر کسی که قصد مهارج به اسپانیا را داشته باشد به دنبال آن است. اقامت اسپانیا هم مانند کشورهای دیگر، قوانین و اصول خودش را دارد. اقامت می تواند موقت یا دائمی باشد که بسته به نیاز و تقاضای شما، ویزای مخصوص آن برایتان صادر می شود. برای اقامت موقت در کشورهای شینگن، ویزای کوتاه مدت صادر می شود که شامل سفرهای حداقل 90 روزه و حداکثر 5 ساله است. فارغ از اینکه شما کدام را انتخاب می کنید، بهتر است قبل از اقدام به اخذ پروانه اقامت، درباره کشور مقصد و قوانین مهاجرتی آن اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه، اقامت اسپانیا و روش های مختلف آن را بررسی می کنیم.

   آیا اسپانیا مقصد خوبی خواهد بود؟

   برای پاسخ به این سؤال بهتر است کمی با کشور اسپانیا و وضعیت زندگی در آن آشنا شوید. پادشاهی اسپانیا، چهاردهمین اقتصاد بزرگ دنیا، کشوری است مستقل و عضو اتحادیه اروپا که با سه اقلیم آب و هوایی مختلف (مدیترانه‌ای، خشک و اقیانوسی)، هر ساله مهاجران زیادی را از سراسر دنیا به سمت خودش جذب می‌کند. با اینکه ایران در فهرست بیشترین مهاجران اسپانیا قرار نگرفته است اما اسپانیا در سال های اخیر، یکی از مقاصد محبوب مهاجرت ایرانیان به حساب می آید. ایرانی های بی شماری در تکاپوی اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا هستند. بسیاری از آن ها، به خاطر شرایط آب و هوایی و وضعیت اقتصادی مناسب، اسپانیا را به عنوان مقصد خودشان انتخاب می‌کنند.

   اسپانیا ، اقامت یا تابعیت ؟

   در یک تعریف کوتاه، اقامت به معنای سکونت در یک کشور و تابعیت به معنای عضویت قانونی در جامعه آن کشور، با حقوق و اختیارات یک شهروند عادی است. در واقع اقامت دائم همان مجوزی است که به افراد اجازه ورود و خروج نامحدود و سکونت دائم در یک منطقه را می دهد که این سکونت دارای شرایط محدودی است. معمولاً افرادی که دارای حق اقامت دائم هستند، از اجازه کار در آن کشور بهره می برند اما حداقل 6 ماه از سال را باید در آن منطقه سپری کنند، در غیر این صورت امکان دارد مجوز اقامت آن‌‌ها باطل شود. مهاجرانی که به اسپانیا سفر می کنند، با 5 سال زندگی بی وقفه در اسپانیا، به طوری که به صورت پیوسته نهایتاً به مدت 6 ماه این کشور را ترک نکرده باشند، می توانند برای اخذ مجوز اقامت دائم در اسپانیا اقدام کنند. ویزای اقامت دائم باید هر پنج سال یک بار و 60 روز قبل از سر رسید انقضای آن، تمدید شود و در غیر این صورت ممکن است به کلی ابطال شود.

   اما تابعیت؛ تابعیت به این معنا است که مهاجر بعد از اقامت دائم بتواند بدون محدودیت، مانند شهروندان عادی و با تمام حقوق شهروندی معمول در آن منطقه، در آنجا زندگی کند.

   اقامت اسپانیا ، از تهران تا مادرید

   برای گرفتن اقامت هر کشوری روش های مختلفی وجود دارد که بر اساس شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن کشور تنظیم می شوند. مثلاً بعضی از کشورها اقامت از طریق پناهندگی را ممنوع و برخی مهاجران را به اقامت از طریق سرمایه گذاری یا ازدواج تشویق می کنند. در این میان، اسپانیا هم روش های مختلفی را برای اخذ ویزای اقامت تنظیم کرده است که شامل اقامت موقت و اقامت دائم می شوند. اگر پیگیر اخبار اخذ اقامت اسپانیا باشید، احتمالاً تا کنون عبارت « اقامت اسپانیا با 25000 یورو » هم به گوشتان خورده است، در ادامه توضیح مختصری درباره این روش و روش های دیگر خواهیم داشت:

   اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

   هرچند یکی از روش های اثبات تمکن مالی، سرمایه گذاری و خرید ملک دست کم 150 هزار یورویی در اسپانیا است اما این امکان را هم دارید که تنها با اثبات توانمندی مالی خودتان در مدت اقامت، نسبت به اخذ اقامت اسپانیا بدون سرمایه گذاری اقدام کنید. برای اثبات توانمندی مالی روش های مختلفی وجود دارند که همه آن ها شامل یک قانون مشترک می شوند:

   «منبع درآمدی که بتواند در زمان سفرتان به اسپانیا (عدم حضور شما در ایران)، هزینه های شما را تأمین کند.»

   برای اثبات تمکن مالی، لازم است سرپرست خانواده ثابت کند که از طریق یکی از روش های زیر، قادر به کسب درآمد ثابت برای تأمین هزینه های خانواده است:

   • سود حاصل از سهام بورس
   • دریافت اجاره بهای ماهیانه
   • سود سپرده های بانکی
   • حقوق بازنشستگی
   • نامه اداری و…

   اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

   شهروندان ایرانی اجازه دارند در تمام مقاطع تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ های کشور اسپانیا تحصیل کنند. تحصیل در دانشگاه های اسپانیا هم به زبان انگلیسی و هم به زبان اسپانیایی امکان پذیر است. متقاضیان این روش می بایست ابتدا نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام و پس از شروع به تحصیل، برای دریافت کارت اقامت دائم اقدام کنند.

   اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

   برای اخذ کارت اقامت از طریق ازدواج، متقاضی باید یک پارتنر یا شریک برای خودش معرفی و مدارک و اسناد لازم، دال بر روابط پایدار با هدف زندگی مشترک و توانایی مالی برای تأمین هزینه های زندگی همسرش را به سفارت ارائه کند.

   اقامت اسپانیا از طریق کار

   برای اخذ اقامت کاری اسپانیا ، متقاضی نیاز به یک دعوت‌نامه یا همان پیشنهاد کار از طرف کارفرما دارد ،به طوری که بتواند از طریق آن وارد اسپانیا و مشغول به کار شود. سپس با زندگی و کار بین 3 الی 5 سال در این کشور و پرداخت مالیات، می تواند نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام کند. شاید این روش را بتوان از سخت ترین روش های اخذ اقامت اسپانیا دانست، چرا که برای گرفتن یک موقعیت شغلی، لازم است کارفرما اول به مدت 3 ماه یک موقعیت شغلی را در اسپانیا و سپس به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند و اگر در طول این مدت کسی را پیدا نکرد، می تواند این موقعیت شغلی را به شما پیشنهاد و دعوت نامه را برای شما (به عنوان یک غیر اروپایی) ارسال کند.

   چه چیزهایی باعث ابطال اقامت اسپانیا می شوند؟

   اقامت اسپانیا

   عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند باعث ابطال مجوز اقامت دائم در اسپانیا شوند. از جمله این عوامل، عبارتند از:

   • انقضای تاریخ اعتبار مجوز اقامت
   • عدم حضور پیوسته در اسپانیا بیش از 6 ماه
   • عدم پوشش پشتیبانی مالی، وضعیت بهداشت و مسکن مناسب مهاجر در اسپانیا
   • عدم وجود شرایط مساعد برای واگذاری اقامت به متقاضیان
   • عدم اعتبار گذرنامه (مگر در شرایطی که امکان تمدید آن وجود داشته باشد.)
   • آگاهی مسئولین کشور مقصد نسبت به دروغ بودن اطلاعات ارائه شده توسط متقاضی

   در نهایت می توانید به یکی از روش های ذکر شده نسبت به اخذ ویزا، حضور در اسپانیا و تقاضا برای کارت اقامت دائم، اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به اسپانیا ، زندگی در این کشور و مدارک لازم برای اخذ ویزا ، می توانید این لینک را ببینید.

   اطلاعات تماس سفارت اسپانیا

   • تهران ، دروس، بلوار شهرزاد، خيابان کماسايي، کوچه اول شرقي، پلاک 10
   • 22568681 – 22568682 – 22568683 – 22568684 (021)
   • يکشنبه تا پنجشنبه، ساعت 9 الي 16