+98 021 7786 8264 info@ayandehspain.com

   مهاجرت اسپانیا

   مهاجرت اسپانیا به روش های مختلفی انجام می شود که چندان هم سخت گیرانه نیستند اما زندگی در کشوری با فرهنگ، قوانین و آداب و رسوم متفاوت، در صورت نا آگاهی مهاجران کمی سخت خواهد بود. بعضی از کشورها فرهنگ و قوانین مشابهی دارند و برخی دیگر نه، در هر صورت برای مهاجرت به یک کشور لازم است با جو واقعی آن کشور و شرایط زندگی آن آشنا شوید. خیلی از افراد به عکس هایی که در اینترنت و شبکه های اجتماعی می بینند یا چیزهایی که از این و آن می شنوند اکتفا می کنند اما واقعیت زندگی با خاطرات چند روز سفر، چند عکس و اطلاعات گوشه ای از زندگی دوستانمان تفاوت زیادی دارد. اگر می خواهید به اسپانیا مهاجرت کنید، پیشنهاد می کنیم اطلاعات بیشتری درباره این کشور، شرایط زندگی در آن و شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت به آنجا کسب کنید.

   آشنایی با کشور اسپانیا و شرایط مهاجران در آنجا

   اسپانیا، یکی از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا است که حکومتی پادشاهی دارد و از قوانین کشورهای حوزه شنگن (Schengen) تبعیت می کند. برای مهاجرت به کشورهای حوزه شنگن، اول باید بدون اینکه بیش از 6 ماه پیاپی کشور مقصد را ترک کنید، به مدت  5 سال در آنجا زندگی کنید و بعد برای اخذ مجوز اقامت دائم اقدام کنید. اقامت موقت (تا 5 سال) نیاز به ویزای منطقه شنگن و مدارکی دارد که بتوانند تأمین مالی مهاجران در طول اقامت موقتشان در این کشورها را اثبات کنند.

   شرایط جغرافیایی و آب و هوای اسپانیا

   اسپانیا دارای مساحتی تقریباً نصف ایران و جمعیتی حدوداً 50 میلیون نفری است که از جزایر و سواحل زیادی تشکیل شده است. سواحل اسپانیا از جمله زیبا ترین و پر طرفدار ترین سواحل دنیا هستند و هر ساله گردشگران زیادی از گوشه و کنار دنیا به آن ها سفر می کنند. اسپانیا دارای سه اقلیم آب و هوایی مختلف است که در سه دسته کلی خشک، مدیترانه ای و اقیانوسی قرار می گیرند. شما در اسپانیا می توانید زمستان هایی سرد یا معتدل، آبو هوایی همواره معتدل و مرطوب، کوهستان های سرد، تابستان های داغ و همین طور تابستان های خنک را تجربه کنید.

   شرایط اقتصادی اسپانیا

   سفارت ایران در مادرید، اسپانیا را به عنوان چهاردهمین کشور قدرتمند اقتصادی دنیا، پنجمین قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا و چهارمین قدرت بزرگ در میان اقتصادهای حوزه یورو معرفی کرده است.

   کار و زندگی در اسپانیا

   زندگی در اسپانیا، برای ایرانیان راحت تر از مردم کشورهای دیگری مانند انگلستان است. عادت های غذایی مردم اسپانیا به تغذیه مردم ایران نزدیک است. اسپانیایی ها در طبخ غذاهایشان معمولا از گوشت (گاو، ماهی و پرندگان) و سبزیجات استفاده می کنند. شاید بتوان شباهت زیاد غذاهای اسپانیایی به ایرانی را مربوط به زمانی دانست که این کشور جزء قلمرو اعراب بود و در آن زمان از فرهنگ و  رسوم ایران هم تأثیر زیادی گرفت. جالب است بدانید در غذاهای اسپانیایی هم «پلو» وجود دارد و به آن «Paella» گفته می شود. از طرفی مردم اسپانیا هم مانند ایرانی ها وعده نهار را پر و پیمان تر از وعده های دیگر می خورند و در عوض حدود ساعت 10 و 11، یک شام سبک می خورند.

   اسپانیا مردم مهربان و خون گرمی دارد که اغلب آن ها به فرهنگ و قوم آریایی علاقه زیادی نشان می دهند. در اسپانیا آخر هفته ها به سرگرمی و تفریح در سواحل و کافه ها می گذرد.

   شرایط کار در اسپانیا از یک شعار مهم تبعیت می کند: «سخت کار کنید و خوب استراحت کنید»، شعاری که بیانگر همه چیز درباره کار در این کشور است. مردم اسپانیا به خواب نیمروز (بعد از ظهر) اهمیت زیادی می دهند و به همین دلیل خیلی از فروشگاه ها و مراکز آموزشی در ساعات بعد از ظهر خالی از جمعیت هستند. البته این عادت بیشتر بین مردم مذهبی مرسوم است و در مؤسسات، به خاطر ایجاد شرایط کاری راحت، این عادت از سر خیلی ها افتاده است. از دیگر لذت های کار کردن در اسپانیا این است که کارکنان می توانند محل کارشان را برای صرف یک قهوه ترک کنند و بعد از صرف قهوه و یک گپ و گفت کوتاه با همکارانشان دوباره به محل کارشان برگردند.

   معایب زندگی در اسپانیا

   زندگی در هیچ جای دنیا بی عیب و نقص نیست اما بعضی اوقات این عیب و نقص ها غیر قابل تحمل می شوند و بعضی اوقات هم نه، راحت می توان از کنار آن ها عبور کرد. زندگی در اسپانیا هم قطعاً بدی های خودش را دارد که در ادامه این معایب را با هم مرور می کنیم:

   • بوروکراسی و نظام قاعده مند اداری: این ویژگی حکومت اسپانیا به خودی خود مشکلی را برای مردم ایجاد نمی کند اما برای مهاجرین، روند کار را کمی طولانی و سخت می کند چرا که نسبت به برخی کشورهای دیگر، نیازمند ارائه مدارک زیاد و سپری کردن مراحل طولانی تری است.
   • مشکل زبان: با اینکه برای تحصیل در اسپانیا می توانید رشته ها و دانشگاه های انگلیسی زبان را انتخاب کنید اما برای کار و زندگی در این کشور لازم است که زبان اسپانیایی را هم تا حدودی یاد بگیرید.
   • زندگی لاکپشتی: در اسپانیا زمان کمی کند می گذرد. ممکن است با مؤسسه یا فردی رو به رو شوید که ساعت صبحش به 2 ظهر و ساعت بعد از ظهرش تا غروب ادامه پیدا کند. البته چندان هم مشکل بزرگی نیست، سیستمی است که با کمی گذر زمان، خیلی زود به آن عادت می کنید.
   • توریسم در ماه آگوست: اگر به سکوت و آرامش فضای شهری عادت داشته باشید، احتمالاً در ماه اگوست دیوانه می شوید. در ماه آگوست، حجم عظیمی از گردشگران به اسپانیا هجوم می برند که باعث شلوغی و ازدحام زیاد شهر می شود. البته این شلوغی ها فرصتی است برای کارهای مختلف و کسب درآمدهای کلان، فقط باید کمی هشیار باشید.

   مدارک لازم برای درخواست ویزای اسپانیا

   • شناسنامه (ایرانی)
   • گذرنامه با اعتبار 6 ماه بیشتر از مدت ویزای درخواستی به اضافه دو نسخه کپی از صفحات 1 تا 13 گذرنامه
   • دو قطعه عکس رنگی 6*4، حداکثر مربوط به 3 ماه قبل
   • دعوت نامه یا درخواست رزرواسیون هتل و یا مدرکی برای تعیین محل اقامت شما در اسپانیا
   • اسناد مال و شغلی شامل:
   • گواهی اشتغال به کار (حاوی اطلاعات: سمت شغلی، میزان درآمد، کپی سوابق و پرداخت های بیمه اجتماعی به اضافه تاریخ شروع به کار)
   • گواهی از حساب بانکی به اسم متقاضی (حاوی اطلاعات: مبلغ موجودی، تاریخ افتتاح حساب و صورت گردش حساب)
   • بلیط یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به اسپانیا و در صورت نیاز، فاکتور پرداخت شده هتل
   • بیمه مسافرتی

   مدارک لازم برای اخذ اقامت اسپانیا با تمکن مالی

   • شناسنامه متقاضی و افراد تحت تکفل او
   • مدارک مالی برای اثبات تمکن مالی
   • پاسپورت
   • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
   • مدارک شغلی
   • چهار قطعه عکس رنگی